Abych řekl pravdu, kung-fu filmy mě dost dlouho míjely. A tím nemám na mysli filmy s Jackiem Chanem. Na mysli mám filmy 70. let jako jsou právě The 36th Chamber of the Shaolin nebo Master of the Flying Guillotine. Komu něco říká hip-hopová skupina Wu-Tang Clan, ihned si dohromady spojí oba 2 světy. A filmy The 36th Chamber of the Shaolin je ikonou kung-fu filmů, která ovlivnila budoucí směřování žánru

Hip-hopové uskupení Wu-Tang Clan platí za kung-fu nerdy, jejichž tvorba je silně ovlivněná právě asijskými kung-fu filmy ze 70. let. V debutovém albu Enter the Wu-Tang (36 Chambers) najdeme totiž hned několik nasamplovaných úryvků a hlášek z těchto filmů. Vše o vlivu na Wu-Tang mluví její člen RZA v tomhle videu. Přišlo mi to až fascinující, jak moc se kung-fu tematika stala kompasem jejich tvorby i života.
Film 36 komnat Šaolinu
Tenhle film, po kterém Wu-Tang Clan pojmenoval svoje album, byl můj vůbec první z tohohle světa. Jako u K-Drama je potřeba si zvyknout na styl, jakým jsou tyhle filmy točeny. A po téměř 50 letech odpustit nedostatky tvorby 70. let. Film sleduje mladého učně San-Te, který se chce pomstít generálovi vládcího rodu Manchu, který terorizuje své poddané a zabíjí ty, kteří projeví jakýkoli nesouhlas. Film začíná tím, jak se mladý učeň zaplete do povstaleckých snah jeho učitele ze školy. Tyto snahy ale skončí nejen jejich násilným potlačením, ale především smrtí otce učně San-Te. Toto neštěstí je spouštěčem San-Teho pomsty.

35 komnat
Útočiště najde v klášteře Šaolinu, jehož členové jsou známí pro svoje velmi dobré kung-fu umění. Kung-fu učni prochází v klášteře 35 komnatami šaolinu. Každá komnata je lekcí šaolinského umění. Většinu filmu sledujeme mladého učně, jak se vyvíjí a stává se silnější verzí sebe sama – tělesně, ale především mentálně jako člověk. Paralelou je, že zlepšování, a posunování se v životě chce konzistentní úsilí, motivaci, chyby, trénink a především čas.
San-Te pokračuje ve zdolávání komnat rychleji než kdokoli jiný a už za 5 let absolvuje všech 35 komnat. První komnaty jsou zaměřené na fyzickou stránku – rychlost, sílu nebo pozornost. Nejvyšší, 35. komnata, se soustředí na moudrost a znalosti – spočívá v recitování budhistických manter z paměti. Když San-Te zvládne všech 35 komnat, postaví se svému učiteli, kterého když porazí, může se stát trenérem jedné z komnat. První boje nedopadají úspěšně – zdárný konec přichází, až když San-Te vynalézá svou 3-dílnou zbraň („3 Section Staff), pomocí níž svého učitele přemůže.

Když si má San-Te vybrat, kterou komnatu převezme, zvolí si vytvoření nové komnaty. Jejím cíle je předávat znalost základních technik kung-fu obyčejnému lidu, aby se doázal bránit. Nejvyšší představitelé kláštera s tímto nápadem nejdřív nesouhlasí. San-Te šaolinský klášter opouští a vrací se do svého rodného města, kde rekrutuje své první žáky. Na řadu přijde i vítězný souboj s krutým generálem, který stál za dřívějším úprkem San-Te z rodného města, a politický převrat. Po návratu do kláštera zakládá San-Te 36. komnatu Šaolinu, v rámci níž se základům kung-fu učí lidé z široké veřejnosti.
Závěrem
Jak jsem už říkal, byla to moje prvních ochutnávka kung-fu. V přehršeli netflixových braků mě tyhle filmy chytly – pro svůj děj, symboliku bojových umění i rozšíření mých kulturních obzorů. Rozhodně bych tento film doporučil milovníkům bojových sportů, protože se s hlavním hrdinou může ztotožnit snad každý. Protože bojovníci všech úrovní absolvují svých 36 komnat. V bojovém umění se má člověk vždy se naučit něco nového – o sobě, technice boje nebo svém soupeři. V životě bojovníka platí, že cesta je cíl.